Endodontija – tai danties šaknies kanalo valymas ir plombavimas. Endodontinio gydymo reikia tuomet, kai pulpa (danties viduje esantis nervų, kraujagyslių ir limfagyslių raizginys) yra infekuota. Mikroorganizmai ir jų toksinai danties kanalėliais į pulpą gali patekti iš ėduonies pažeistos ertmės, gilių periodontologinių kišenių, traumų atvejais, kitų danties pažeidimų (įtrūkimų, skilimų, erozijų, pleištinių defektų ir kitais atvejais). Tai pažeidžia normalų danties funkcionavimą, sukelia nemalonius pojūčius arba skausmą, kartais ir tinimą. Organizmas pats negali įveikti šios problemos, kadangi bakterijos ardo ne tik dantį, tačiau ir jo apsaugos sistemą; kraujagyslės nebepajėgia į pažeidimo židinį „atgabenti“ specialių apsauginių ląstelių, kurios gali kovoti su infekcija. Tokį pažeistą nervą reikia šalinti.
Endodontinio gydymo metu pašalinama uždegimo apimta pulpa – „nervas“, išvaloma šaknis nuo infekuotų audinių ir mikrobų. Kanalas valomas, plaunamas ir platinamas. Galiausiai kanalo ertmė sandariai iki viršūnės užplombuojama su pasta ir gutaperčos kaiščiais. Po šios procedūros danties ertmė užplombuojama su nuolatine plomba.
Taigi kuo ankščiau pradedamas šaknų kanalų gydymas, tuo daugiau yra galimybių ateityje išvengti nemalonių komplikacijų. Dantis, kurio šaknies kanalas negydomas, gali pateikti pacientui nemalonių „siurprizų“. Ilgą laiką žmogus gali nejausti jokių simptomų, o staiga gali pajusti visus ūmaus uždegimo požymius: skausmą, dantenų pabrinkimą, veido patinimą ir pan. Netgi uždegimo simptomų nebuvimo atveju infekcija gali smarkiai pažeisti kaulą prie danties ir Jūs galite netekti danties.